pondělí 18. ledna 2016

Bydlení a jídlo v Bergenu

Ahoj moji milí čtenáři!

Máte se v novém roce? Užíváte si sněhové vánice, ledovku a následně opět slunce? Dnes se společně podíváme na jeden bergenský hotel, jednu bergenskou restauraci plus vám přidám pár typů na nákup běžného proviantu.

Jelikož jsme jeli do Bergenu v jeho hlavní sezóně, ubytování jsme si rezervovali předem. Spaní v autě rozhodně nevyhledávám. Jinými slovy - nesnáším to :-) Takže klasika, výběr hotelu přes booking.com. Volba padla na hotel Augustin nedaleko bergenského přístavu. Nemám k němu žádnou výhradu, můžu doporučit. Ano, já - věčný stěžovatel a frflal - jsem byla spokojená. Jasně, norské "hm, a co" mi lezlo na nervy, ale to jaksi není problém hotelu. Vezmu-li to popořadě. 

Personál na recepci - milý, vstřícný, rychle vyřizující dotazy či požadavky. 

Personál v restauraci - "norský" přístup k věci - něco došlo půl hodiny po začátku snídaně (např. talíře nebo veškeré ovoce) a obsluha na to co? Obsluha krčí rameny a je jí to buřt.

Interiér - jednoduchý, kvalitně zpracovaný nábytek, stylové tapety a obrazy. 

Exteriér - hotel snadno najdete, byť je umístěn v malé uličce u přístavu, ráno slyšíte oknem křik racků a houkání lodí, cítíte sůl ve vzduchu. 

Vybavenost - vedle recepce je malý, samoobslužný "bar" s čajem a kávou, můžete si tady posedět v příjemném prostředí s knihou a vynikajícím čajem, snídaňová restaurace ok, v patře pod recepcí je menší posilovna. Dobře vybavená, kvalitní stroje, ručníky, automat na vodu. A zvukově izolovaná, takže vaše mp3 neruší celý hotel ;-)







Na restauraci Pepe's Pizza jsme narazili náhodou při večerní procházce centrem města. V tomhle případě nemůžu 100% doporučit, protože je tam pár ale. Začnu minusy. Čekání. Ano, bylo hodně plno, nicméně mám jistou míru tolerance, jak dlouho jsem ochotna čekat na "Dobrý večer, co si dáte k pití?". Dvacet minut je fakt hodně. Dvacet minut čekáte na první kontakt s obsluhou, pak přijde servírka, sedne si vám na roh stolu a můžete si objednat pití. Pak taky čekáte na pití a jídelní lístek. Pak čekáte, až si u někoho můžete objednat. No a pak už jen čekáte, až vám donesou jídlo :-) Obrovským plusem je rozhodně jídlo. Kromě různých druhů pizzy mají v nabídce také burgery, saláty, nezbytný dezert s oreo sušenkou. Problémem není ani vegetariánské či glutenfree jídlo. Já jsem ochutnala vynikající salát s cajunským kuřetem. Pálivé to bylo tak akorát, aby nebyla chuť jídla úplně potlačená. No a variace zelenina, maso, parmezán, to je moje obvyklá večeře :-) Byť se to nezdálo, tak jsem se najedla opravdu k prasknutí. Ani dezert jsem nechtěla!








Jak už jste mohli zachytit v předešlém článku o Bergenu (zde), nonstop nákupy se tady nevedou. Pro nákup běžných potravin, drogerie atd. jsme nejčastěji využívali řetězec 7-eleven, který měl omezeně otevřeno i o víkendech. Čerstvé ovoce a ryby koupíte samozřejmě na trhu u přístavu. Co se týče nějakých luxusnějších nákupů, tak v Bergenu se můžete vyřádit jako kdekoliv jinde - Dior, Louboutin, Prada... Pro shopaholiky rozhodně doporučuji projít si centrum města, spoustu obchodů s módou (zejména severské značky), velké knihkupectví, designové doplňky do domácnosti - můžete nakupovat co vám bude kufr auta a peněženka stačit ;-) Na každém rohu tady najdete nějaký fastfood restaurant - McDonalds's, Burger King a KFC - free wifi, pomalá obsluha.

Pro dnešek se loučím, snad jsem vypsala vše potřebné pro váš trip do Bergenu. Pokud máte nějaké dotazy, ráda zodpovím, budu-li vědět.

Mějte se krásně, nezapadejte sněhem a u dalšího článku napočtenou!



P.S. Moc děkuji za zpětnou vazbu, komentáře, sdílení, srdíčka a maily.


Nestačí Vám informace na blogu? Najdete mě i na sociálních sítích Facebook - Instagram - Pinterest.
 

CTĚTE PROSÍM PRÁVO DUŠEVNÍHO VLASTNICTVÍ - NEPOUŽÍVEJTE ŽÁDNOU Z FOTOGRAFIÍ BEZ MÉHO SOUHLASU. DĚKUJI.

PLEASE KEEP THE INTELLECTUAL PROPERTY RIGHT - DO NOT USE ANY PICTURES WITHOUT ASKING FOR MY PERMISSION. THANK YOU.


pondělí 4. ledna 2016

Bergenský fatcamp

Ahoj moji milí čtenáři!

Jsem tady s reportem z našeho rodinného fatcampu - každoroční tradice, kdy léto trávíme lezením po kopcích, výlety, při kterých se potíme jak dveře od chlíva, a podobnými radostmi. Letos padla volba na Norsko, jako základnu jsme si vybrali přístavní město Bergen, odkud jsme vyráželi do okolí. Jelikož letošní letní destinací pro půlku českého národa bylo právě Norsko, říkali jsme si, kolik aut nás nakonec pojede, případně, kde si budeme dávat srazy apod. Nakonec jsme v daném termínu odjeli s mužem sami, vybaveni informacemi od kamarádů právě se navrátivších - jako normálně tam padal sníh, dva cenťáky za půl hodiny (díky, Jirko) a nadopovaní očekáváním od kamarádů, kteří jeli po nás - hlavně si vezměte mačky, už to bude zledovatělý (ani náhodou, Kubo). Co je třeba říct o Norsku jako zemi - projeli jsme ji od Osla až nad Bergen - nádherná příroda, hory, lesy, sníh i v létě, čistá voda. A co je třeba říct dále - Norové mi k srdci nepřirostli. Jak už jsem psala v článku o Oslu, mentalita je tady opravdu jiná. Kamarádka žijící už velmi dlouhou dobu na severu Evropy mě upozorňovala na emoční chlad a odstup severských národů. Když k tomu přidáte přístup "všechno je mi jedno" v běžných životních situacích, dostanete poměrně nesnesitelnou kombinaci. Takže ano, jsem ráda, že jsme viděli Norsko, je to krásná země, ale do seznamu destinací "teď hned tam chci jet znovu" se neřadí :-)

Pár praktických informací:

1) Norsko je drahá země. Když pominu jídlo a ubytování, tak platíte spoustu poplatků např. za dálnice, průjezdy tunely apod. Takže bez rezervy na účtu do Norska rozhodně ne-e.

2) Dopravní značení mimořádných situací (objížďka, uzavírka) se tady moc nenosí. A ano, můžete se vztekat jak chcete, Norům je to naprosto buřt.

3) Otevírací doba obchodů 24/7 se tady nevede. Najít o víkendu otevřené potraviny je skoro zázrak, chcete-li si jít nakoupit třeba drogerii, knihy, oblečení, tak to ani náhodou, jedině ve všední den v době cca mezi devátou ranní a pátou odpolední.

4) V restauracích si na objednávku počkáte. Pak si taky počkáte na pití, pak na jídlo, pak na dezert a pak na účet. Když říkám počkáte, nemyslím deset minut, ale třeba čtyřicet.

5) Chcete-li se jít pobavit do některého z bergenských klubů, počítejte s frontou dlouhou jak týden, fakt divnýma lidma (česká clubber scéna je proti tomu sluníčkové místo plné normálně oblečených jedinců) a pozvracenýma botama už v té frontě. Nebo jsme měli jen smůlu na nějaký vyjímečný týden :-)


6) Platební kartou tady zaplatíte všude, i u stánků na trhu. Nemáte-li tedy hotovost v norských korunách, v 98% případů hlady neumřete :-)


7) A praktické informace zakončíme bodem recyklace a ekologií. Je tady naprosto normální třídit odpad, resp. je to automatické, všude jsou nádoby na třídění, takže bez výmluv TŘIĎME! Velmi populárním autem je tady Tesla.  Ano, ta auta mají krom ekologické hodnoty také super design - radost pro oko.




Bergen - přístav, kde mají lanovku, fontánu, vysokou školu a prodávají Dior. Taky tady voní moře, křičí rackové a houkají lodě. Neznám lepší budíček.

























Výhled na Bergen z kopce Fløyen - jede tam lanovka, my to šli samozřejmě pěšky, protože fatcamp :-) Je to oblíbené výletní místo, turistická atrakce, takže jsou nahoře mraky turistů. Místní gift shop (rozuměj stánek s pohledama a tretkama) byl tak nacpaný, že se tam nedalo dýchat. A všude samej trol!














Další z výletů byl, resp. měl být, na nedaleký ostrov Lysøen s vilou významného norského houslisty Ole Bulleho. Dojeli jsme na určené místo, odkud měl jet přívoz na ostrov a kde nic, tu nic. Žádná cedule, žádné plavidlo. Tak jsme si ostrůvek prohlédli ze břehu, a pokračovali v cestě.








 
Další zastávkou byla rekreační a přírodní rezervace Prestegardsmoen. Naprostou náhodou jsme narazili na krásnou zátoku, kam se chodí v létě koupat a grilovat. Několik otužilců se koupalo, já si jen namočila ruce a stačilo :-)





A jelikož už je tenhle článek dlouhý jak týden, tak kde se v Bergenu ubytovat, najíst a napít, si povíme příště. Všechna důležitá fakta, místa jsou v článku prolinkována na další zdroje - lidé neváhejte a pro více informací klikejte :-)


Napočtenou u dalšího článku!


Děkuji za přízeň v roce 2015 a těším se na "problogovaný" rok 2016. Pray for Peace.








P.S. Moc děkuji za zpětnou vazbu, komentáře, sdílení, srdíčka a maily.


Nestačí Vám informace na blogu? Najdete mě i na sociálních sítích Facebook - Instagram - Pinterest.
 

CTĚTE PROSÍM PRÁVO DUŠEVNÍHO VLASTNICTVÍ - NEPOUŽÍVEJTE ŽÁDNOU Z FOTOGRAFIÍ BEZ MÉHO SOUHLASU. DĚKUJI.

PLEASE KEEP THE INTELLECTUAL PROPERTY RIGHT - DO NOT USE ANY PICTURES WITHOUT ASKING FOR MY PERMISSION. THANK YOU.